Ekonomi

Dijital Türk lirası geliyor, kripto borsaları düzenleme kapsamına giriyor

Investing.com – Ekonomide 3 yıllık yol haritası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Orta Vadeli Program ile belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de gerçekleştirilen toplantıdaki konuşması öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, büyüme ve enflasyon hedefleri hakkında kamuoyunu bilgilendirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2024-2026 Orta Vadeli Programının detayları hakkında bilgi verdi.

Dijital TL projesi için yol haritası belirlenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının finans sektörüne yönelik bölümünde, finans ve mali müşavirlik faaliyetlerinde hizmet ihracatının artırılmasıyla ülkeye döviz girdisi sağlanacağını söyledi. Bununla dijital TL Çalışmaların devam ettiğini belirten Erdoğan, bu projenin takviminin ayrıca açıklanacağını ifade etti. Erdoğan ayrıca, menkul kıymet ihraç süreçlerinin dijitalleştirilmesiyle akıllı sözleşmeler yoluyla menkul kıymet ihraç sürecinin hayata geçirileceğini söyledi.

OVP’ye Türkiye’deki kripto para borsalarının düzenlenmesi de dahil edildi

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise OVP ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’de kripto para platformlarının düzenleme kapsamına alınacağını söyledi.

Ancak Orta Vadeli Programa ek olarak yapısal reformlar da açıklandı. Açıklamada öncelikli olarak 7 yapısal reforma vurgu yapıldığı belirtilirken, bunlar; büyüme ve ticaret, beşeri sermaye ve istihdam, fiyat istikrarı ve finansal istikrar, kamu maliyesi, afet yönetimine uyum, yeşil ve dijital dönüşüme uyum, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi.

habercatalca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu