Haber

4. NESİL KEÇE

KONYA’da 130 yıldır keçecilik yapan ailesinin 4. kuşağı olan Yunus Girgiç (32), ailesinin varisi olarak dede mesleğini sürdürüyor. Babası Mehmet Girgiç’in (70) UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülünü aldığını hatırlatan Girgiç, “Ailem 130 yıldır bu meslekle uğraşıyor. Gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Özellikle son dönemde bu mesleğin yurtdışında keçeye ilgi ve talebin katlanarak arttığını söyledi.

Keçe ustası Yunus Girgic, 130 yıldır ailesinin mesleği olan keçeciliği devam ettirmeye çalışıyor. Atölyesinde cüzdan, fes, şapka, madeni para, çanta, elbise, eşarp ve süs eşyası üreten Girgiç, gençlere de eğitim veriyor. Ailesinde 4. kuşak olarak mesleğini sürdürdüğünü belirten Girgiç, “Babam şu an 70 yaşında ve aktif olarak bu mesleği yapmıyor ama biz varisleri olarak bu mesleği en iyi şekilde sürdürmek istiyoruz. Yapabiliyoruz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün hizmet ödülü aldı.Bu mesleği nesilden nesile taşımakla kalmayıp tüm dünyaya tanıtmaya çalıştı.55 yılı aşkın süredir bu mesleği severek yapıyor. , bize öğretiyor ve keçeciliği gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz.”

Girgiç, yaptıkları keçe ürünlerini yerli ve yabancı turistlere hem tanıttıklarını hem de eğittiklerini belirterek, ‘Yurt dışında özellikle son dönemde keçeye olan ilgi ve talep katlanarak artıyor. Bu talep sadece ürün satışında değil eğitimde de devam ediyor. Keçe ile yapılan tekstil ürünleri, el yapımı ve çok dahiyane işler olduğu için beğeniliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu