Ekonomi

BM Genel Sekreteri Guterres, tahıl girişimini yeniden canlandırmanın zor olduğunu söyledi

Guterres, “Reuters Next” adlı etkinlik kapsamında düzenlenen programın konuğu oldu.

Ukrayna’daki çözümün uluslararası hukuka ve BM Şartı’na uygun olması gerektiğini belirten Guterres, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü garanti altına alınmalı.” söz konusu.

Guterres, “Bunun başarılabileceğini ya da ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyorum ama yapılması gereken bu. Sorunu çözecek gücüm yok ama sorumluluk benim sesimde, barış olmalı” dedi. elde edildi.” Bu kelimeyi kullandı.

Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılmasıyla ilgili olarak, “Çabalarımızı sürdürüyoruz ancak Karadeniz Tahıl Girişimi’ni canlandırmak zor olacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Guterres, girişimin yeniden canlandırılmasının çatışmanın taraflarına fayda sağlayacağını belirterek, “Tarafların Karadeniz’de seyrüsefer serbestisini onaylaması en ideali ancak bunun şu anda bir hayalden öteye gidemediğini düşünüyorum.” söz konusu.

BM’nin küresel sorunların çözümündeki rolüne ilişkin Guterres, BM’nin birçok alanda çok taraflı anlaşmaların imzalanmasına vesile olduğunu kaydetti.

Guterres, BM’nin, sorunların çözümü için tarafları bir araya getiren önemli bir platform olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu