Haber

ÇEHAV: “Akbelen Ormanı’nda Ağaç Kesme İzni 2021’de Sona Erdi, Alınan Kararlar Hukuksuz”

Çevre ve Ekoloji Hareketi (ÇEHAV) avukatları, Muğla Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kesim izninin 28 Aralık 2021’de sona erdiğini ve alınan tüm kararların hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

ÇEHAV’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya ve paylaşılan belgeye göre Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Firma adına verilen orman kesim izni 28 Aralık 2021 tarihinde sona ermiştir.

Söz konusu orman ruhsatının süresinin dolmasına rağmen idare tarafından orman ruhsatının uzatılmasına yönelik herhangi bir işlem yapılmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Orman Genel Müdürlüğü, şirketin 7 Ekim 2021 tarihinde uzatma başvurusunda bulunduğunu iddia ediyor. Ancak süre uzatımı başvurusunun yapıldığı tarihte dava konusu idari işleme ilişkin yürütmeyi durdurma kararı var. Başvuru tarihinde askıya alınan ve o anda hukuki varlığı olmayan orman kesim izninin süresinin uzatılması hukuken mümkün değildir. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin tüm müdahaleleri, tüm yakalama ve gözaltı süreçleri ve buna dayalı olarak Sulh Ceza Mahkemesi’nin tüm kararları hukuka aykırıdır. Derhal katliama son verilmeli, jandarma ve polisler sahayı terk etmeli, hukuka aykırı işlemlerin sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu