Haber

Depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir? Deniz suyu neden yükselir? İskenderun’da deniz seviyesi neden yükseldi?

Deniz suyu neden yükselir? soru soruluyor. Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin ardından Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Çay Mahallesi’nde sahil yolunda deniz seviyesi yükseldi ve gerçek deniz Mete Aslan Bulvarı’na taştı. Kıyı bandında deniz seviyesinden yüksekteki işletmeleri de aşan sular, bulvarı geçerek cadde ve sokaklara doğru ilerledi. Depremden sonra arama motorlarında deniz seviyesi neden yükselir? Deniz suyu neden yükselir? İskenderun’da deniz seviyesi neden yükseldi? arama soruları

DEPREM SONRASI DENİZ SEVİYESİ NEDEN YÜKSELİR?

Depremlerden sonra suyun hacmi artar ve deniz seviyesi yükselir. Sıkıştırılabilirliği daha az olan deniz suyu, deniz tabanındaki çatlaklardan sonra yükselir.

İSKENDERUN DENİZ SUYUNUN YÜKSELMESİ NEDENİYLE BANKALAR VE İŞ YERLERİ BOŞALTILDI

Yükselen deniz nedeniyle bulvardaki siteler, bankalar ve işyerleri boşaltıldı. Sarsıntının ardından kendilerini sokağa atan mahalle sakinleri, yükselen denizin cadde ve sokakları basmasına şaşırdı. Depremin üzerinden 55 saat geçmesine rağmen denizin çekilmemesi dikkat çekti. Sahil şeridindeki konutlar ise hem deprem riski hem de denizin su baskını nedeniyle tahliye edildi.

İskenderun Kaymakamlığı, kıyı şeridinde hasarlı meskenlere girilmemesi ve deniz taşkınları nedeniyle oluşabilecek olumsuz kurallara karşı bölge sakinlerini uyardı. Mahalle sakinleri afetin ardından park alanları ve kapatılan semt pazarlarında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

sarayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu