Haber

Depremzedeler akın etti Sivas’ta kiralık ev kalmadı

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin ardından afetzedelerin akın ettiği Sivas’ta kiralık dairelerin tamamı doldu; konut sıkıntısı başladı. Sivas Emlakçılar Derneği Başkanı Kerim Çayır, “Deprem mağdurları dışında ataması yapılanlar var. Onlar da sıkıntı yaşıyor. Aynı sıkıntıyı öğrencilerimiz yaşayacak. Tavsiyemiz acilen yeni konutlar üretilmesi.”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hayatta kalan binlerce kişi Sivas’a geldi. 10 bin kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtlara yerleştirilirken, birçoğu kiralık konut arayışına girdi. Bu süreçte hem şehir merkezinde hem de ilçelerde yaklaşık 5 bin daire kiralandı ancak talep fazlası nedeniyle şehirde daire kalmadı. Sivas Emlakçılar Sendikası Lideri Kerim Çayır, “Depremden sonraki ilk 2 hafta mevcut kiralık dairelerde bazı sıkıntılar yaşadık. Emlak camiası olarak depremzedelerimiz için önemli destekler sağladık. kiralık daireler. Depremzedelerin o daireleri kiralamasına yardımcı olduk. Ancak geldiğimiz noktada hem il merkezinde hem de ilçelerde kiralık daire yok” dedi.

Çayır, sürecin sıkıntılı olduğunu belirterek, “Depremden sonra yaklaşık 5 bin daire kiraya verildi. Geçici süreliğine kiraya verilen daire, apartman ve 1+1 dairelerin tamamı kiraya verildi. Bu durum karşısında kiralama şirketi için yeni bir kiralama sağlandı.Konut ihtiyacımız var. Mersin gibi deprem bölgesine yakın büyük şehirlerde de aynı mağduriyetler yaşanıyor. Kiralardaki fahiş fiyat artışı ise söz konusu oldu. Ne yazık ki mal sahipleri fırsatçı davranıyor çünkü arz ve talep dengeyi bozuyor. Tabii bir de iyilik yapıp evini bedavaya verenler var” dedi.

Önümüzdeki aylarda sorunun daha da büyüyeceğini belirten Çayır, “Sivas’ta kiralık dairenin şu anki durumda bir değeri yok. Depremzedeler dışında ataması yapılanlar da var. Düşünceler yaşanıyor. Önümüzdeki dönemde öğrencilerimiz de birebir sıkıntı yaşayacak. Buradaki tavsiyemiz acilen yeni konutların üretilmesidir.” dedi.

reyhanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu