Ekonomi

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı: Liman sorunları çözülürse ihracat daha da artar

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) İdare Meclisi Başkanı Adnan Ünverdi, Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Deprem sonrası ihracatta düşüş trendinin ardından bu başarıyı yakalayan üreticilerimizi, ihracatçılarımızı ve çalışanlarımızı canı gönülden kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi. İdari Konsey Başkanı. Türkiye’nin ihracatının çok daha yüksek rakamlara ulaşacağını kaydetti.

Depremin ardından İskenderun Limanı’nda çıkan yangınla birlikte Mersin Limanı’nda yaşanan yoğunluğun bölge ihracatında kayıplara yol açmaya devam ettiğini belirten Ünverdi, “Limandaki sıkıntılarımızı uzun zamandır her platformda konuşuyoruz. İlgili bakanlık ve liman yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor.Biz de olumlu geri dönüşler aldık ama kaybedecek vaktimiz yok.Liman sorununun bir an önce çözülmesini bekliyoruz.Sanayicilerimiz ihracatta elinden geleni yapıyor. Ülkemizin en çok ihtiyacı olan ve döviz girdisi sağlayan 2019 yılında deprem yaşayan bir şehir olarak temmuz ayında ulaştığımız rakamlar çok sevindirici ama “Olmasaydık bugün çok daha yüksek rakamlardan bahsediyor olurduk. limanda yaşadığımız sıkıntıları yaşadık. İhracatçılarımız şu anda ithalat, ihracat ve aksamalarla para akışı yapıyor. Maalesef liman nedeniyle dış ticaret akışımız düzgün çalışmıyor.”

Gaziantep’in dönem ihracatının deprem nedeniyle halen ekside olduğunu kaydeden Ünverdi, Ocak-Temmuz döneminde Gaziantep’in ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 azalarak 5 milyar 665 milyon 942 bin dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Firmalara destek vermeye devam ettiklerini söyledi. Ünverdi, “Daha önce ihracat yapmamış veya yeni pazarlara ihracat yapan firmalarımıza yönelik ‘İhracat Akademisi’ eğitim programımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda GSO ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle düzenlediğimiz 7. programımızı tamamladık. (UNDP) “Eğitim döneminde ihracata başladılar. Programa katılan tüm firmalarımızı kutluyor ve tebrik ediyorum. 8. dönem için de hazırlıklara başladık. İhracat yapmak ve mevcut pazarını geliştirmek isteyen firmalarımızı programımıza katılmaya davet ediyorum.” – GAZİANTEP

aralik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu