Haber

Hollanda’da 2022’de sahte diploma ve sertifika sahibi sağlık çalışanı sayısı arttı

Hollanda’da sahte diplomalarla veya mesleki uygulama sertifikalarıyla çalıştığı tespit edilen sağlık çalışanlarının sayısının 2022’de iki kattan fazla arttığı bildirildi.

Sağlık ve Gençlik Hizmetleri Müfettişliği’nden (IGJ) yapılan açıklamada, 2022 yılında 95 sağlık çalışanının sahte diploma veya mesleki uygulama belgesi ile çalıştığı belirtildi.

Ayrıca 11 sağlık çalışanının sabıka kayıtlarında (VOG) usulsüzlük yaptıkları tespit edildi.

Sağlık sektöründe sahte diploma veya sertifikalarla çalıştığı tespit edilen kişi sayısının 2020’de 20’nin, 2021’de 40’ın altında olduğu, 2022’de bu sayının iki katından fazla arttığı kaydedildi.

Sağlık dairesindeki patronların, çalışanlarının diploma ve belgelerini daha yeterli incelemeleri gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu rakamların gerçeği ne kadar yansıttığının bilinmediği ve bunun gerçek olabileceğine dikkat çekildi. “Buzdağının zirvesi”.

Açıklamada, sahte diploma ve belgelerle çalışanların hastalar için risk oluşturduğuna değinilirken, şüpheli durumlarda patronların durumu savcılığa bildirmekle yükümlü olduğu belirtildi.

RTL gazetesinin haberinde, savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında 8 eski sağlık çalışanının Perşembe günü hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu