Haber

Sıcak havalarda kan bağışı çok önemli

Çok sıcaklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kavurucu sıcaklar kuraklığı, orman yangınlarını ve insan sağlığını olumsuz etkilerken kan bağışlarının azalmasına da neden oluyor.

  Aşırı sıcak havaların da etkisiyle kan bağışındaki düşüşün önüne geçmek için harekete geçen Kızılay, Kan Merkezlerinin çalışma saatlerini akşama kaydırdı. Sıcak havanın etkisinin yoğun olarak hissedildiği illerde Kızılay Kan Merkezleri öğle saatlerinde açılacak ve akşam saat 22.00’ye kadar kan bağışları alınacak.

 Kızılay, ihtiyaç sahibi tüm hastaların zamanında tedavi edilebilmesi için kan ve kan tahlillerini sadakatle ve sistemli bir şekilde sağlama görevini kesintisiz olarak yerine getirmeye devam ediyor. Hayati değeri olan kan bağışının değerine vurgu yapan Kızılay, vatandaşları kan bağışına davet ederek, “Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır” açıklamasını yineledi.

 

Kan Bağış Merkezlerinden Akşam Çalışması

Kızılay kan merkezleri, sıcak havanın kan bağışına olumsuz etkisini azaltmak için çalışma saatlerini akşam saatlerine kaydırdı. Kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar kanver.org web sitesinden ve Türk Kızılayı Taşınabilir Kan Bağışı uygulamasından kendilerine en yakın merkezi ve uygun zamanı öğrenebilirler. Ayrıca vatandaşlar 168 numaralı davet merkezinden kendilerine en yakın kan bağış noktasının adresine ulaşarak randevu alarak diledikleri noktada ve diledikleri zaman kan bağışında bulunabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu