Haber

TİP Milletvekili Can Atalay Serbest mi Kalacak?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni verilere göre 18 yıl hapis cezasına çarptırılan gezici tutuklu Can Atalay. Hatay’dan milletvekili seçildi. TİP milletvekili adayı Barış Atay, Hatay’daki yerini Can Atalay’a bıraktı. Atay, aday olduğu Antalya’da seçilemedi. Avukat Celal Ülgen, Gezi tutuklusu Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

‘Hemen tahliye edildi’

Cumhuriyet gazetesine konuşan Avukat Celal Ülgen, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilerek meclise giren gezici tutuklu Can Atalay’ın tahliye sürecini anlattı.

18 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Silivri cezaevinde tutuldu. Can Atalaytahliye sürecinden bahsetmek Avukat Celal Ülgen, “Anayasamızın 83. maddesinin 2. fıkrasındaki karara göre, seçimden önce veya sonra hata yaptığı iddia edilen milletvekili, Meclis kararı olmadıkça tutuklanamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ayrıca Anayasa’nın 67. maddesi ‘Vatandaşlar kanunda belirtilen şartlara bağlı olarak seçme, seçilme, bağımsız veya siyasi parti bünyesinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma haklarına sahiptir’ şeklinde düzenlenmiştir. . Bu nedenle bir yandan Can Atalay, milletvekili seçilerek dokunulmazlık kazanacağı ve seçimden önce madde gereği ileri sürdüğü iddia olan olay nedeniyle tutuklanamayacağı ve yargılanamayacağı için derhal serbest bırakılmalıdır. Anayasanın 83.söz konusu.

“Bu durumda direniş durumunda seçilme hakkının ihlali devreye girebilir”Avukat Celal Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu nedenle Can Atalay’ın ilk yargılandığı mahkemeden tahliyesinin istenmesi gerekecek.

Mahkeme karara itiraz etti

Avukat Celal Ülgen, gazeteci Mustafa Balbay’ın da 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde milletvekili seçildiğini hatırlatarak mahkemenin tahliye kararına direndi. Gazeteci Mustafa Balbay, konu Anayasa Mahkemesi’ne götürüldükten sonra 9 Aralık 2013’te serbest bırakıldı.

‘Güzel şehrimizi eski haline getirmek için birlikte çalışacağız’

Hatay listesindeki yerini bırakan ve aday olduğu Antalya’dan seçilemeyen TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, Twitter paylaşımıyla Can Atalay’ı tebrik etti. Mengüllüoğlu ‘Canım Hatay’ım. Seninle gurur duyuyorum… Hoşgeldin @CanAtalay1 Güzel şehrimizi ayağa kaldırmak için birlikte mücadele edeceğiz Haydi hazırlan… Meclis’in de, milletin de sesine, sözüne ihtiyacı var…’o yazdı.

‘Ben çoktan çalışmaya başladım; teklifler, teklifler…’

Can Atalay, bu gönderiye atıfta bulunarak, seçilmesinin ardından ilk mesajını da yayınladı: ‘Ben hazırım yoldaş, bir yanda sesimi duyuran çaydanlık, bir yanda eğeler. Çalışmaya başladım bile; teklifler, teklifler… İnatla Hatay’ın hesabını tutmaya, yeniden kurmaya geliyoruz. Güveninize ve emeğinize tüm saygımla, Hatay’ı ilk kez selamlama ve kucaklaşma vakti geldi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu